9 Eylül 2016 Cuma

İllüstrasyon Sever misiniz??????

 
 
                                                                                *Monica Barengo     


Gerçek dünya bazen çok üzücü olabiliyor ve insan ruhu inciniyor. Şüphesiz ki iyi hissettiğimiz zamanlarda bizi geliştiren “sanat”  böyle zedelenmiş zamanlarda ise  ruhumuza iyi geliyor, yaşanan travmayı tedricen hafifletiyor, incinmiş duygularımızı tedavi ediyor. Çünkü sanat, en genel anlamıyla hayal gücünün estetik ifadesi olarak tanımlanıyor.....
 
 
 
 
                                                    *Monica Barengo     
 
 

Böyle can sıkıcı anlarda acil terapistim  müzik.....
Ardından edebiyat sakinleştiricim oluyor,  görsel sanatlar (tiyatro, sinema, resim, karikatür, illüstrasyon)  ise tekrar hayaller kurmaya teşvik ediyor beni veeeee normalleştiriyor!!!!!!

Hoş geldin “hayalci” diyorum kendime….
 
 

 
                                                                                                           *Rebecca Green

 
 
 
Merak ediyorum sonra, hayal dünyası en güçlü insanlar kimler acaba diye. Yazarlar mı (romancılar, masalcılar), çizerler mi (karikatürist, illüstratör).

Çizerler ağır basıyor biraz. Çizimler kelimelerden daha güçlü etkiliyor ruh iklimimizi. Hayalperest ve nevi şahsına münhasır sanatçılar, çok yoğun hissedilmiş duygularını bize çizerek aktarıyorlar …..

 
 
 
                                                                                                   *Olesya Serzhantova
 
 
 
İnsanın çizim konusundaki arzusu, yeteneği mağara duvarlarındaki çizimlerden günümüze profesyonel resim, karikatür, illüstrasyon, ebru, kaligrafi, çizgi roman, grafiti, kum sanatı, exlibris gibi pek çok çeşitle taşınmış…..

Teknik bilgi desteğiyle hayal gücünün sınırlarını zorlayan illüstratörlerin eserleri, çocukluğumdan beri beni hayal alemine sürüklüyor ve mutlu ediyor. Başta Ayşegül serisi olmak üzere tüm resimli çocuk kitaplarını elime aldığım zaman içim sevinçle doluyor.

İllüstrasyon için resim sanatının abartılı ya da doğada benzeri görülemeyecek ve deneysel olarak kurgulanamayacak kompozisyonlarla resmedilmesidir diyor google amca.

 
  
 
                                       *Olesya Serzhantova
 
 
 

Uzun süredir Monica Barengo, Elena Odriozola, Olesya Serzhantova ve Rebecca Green’in eserlerini hayranlıkla izliyorum. Hepsinin kadın sanatçı olması kesinlikle pozitif ayrımcılık değil, tesadüf sadece ……

Paylaşmak istedim…….

 

                                                                                             *Elena Odriozola5 yorum:

 1. Daha önce hiç görmemiştim bu çizimleri. İllüstrasyon severim. Bu kelimeyi ne zor yazıp aklımda tutuyorum anlatamam:) Çok güzelmiş bu çizimler. O kedili kadın sen olmalısın:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece kedili kadın mı, adeta hepsi ben. Turuncu saçlı kadınlar.....

   Sil
 2. Yazını okuyunca sevgili Hayalci, geçen gece seyrettiğim belgesel aklıma geldi. Belgeselleri sevdiğini tahmin ediyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum. Bu arada iyi bayramlar!
  Unutulmuş Düşler Mağarası (Cave Of Forgetten Dreams)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi bayram nedeniyle annemdeyim. Unutulmuş Düşler Mağarası'nı (Cave Of Forgetten Dreams) çok merak ettim bayramdan sonra izleyeceğim, hangi kanalda??????
   Size de iyi bayramlar sevgili Pelin Pembesi.....

   Sil
 3. HayaIIerini ve ideaIIerini bıraktıysan bari yaşamayı da bırak. (Marian Anderson)

  YanıtlaSil

.